niedziela, 28 lipca 2013

Nieznany Bangladesz


Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z miłośnikiem Azji, podróżnikiem ii ogranizatorem wypraw - TOMASZEM TUŁAKIEM, który opowie o ciekawym, choć mało znanym kraju jakim jest BANGLADESZ.

www.whereistomek.blogspot.com

Wtorek 11 czerwca, godz. 18.00, Galeria Azjatycka, ul. Freta 5 w Warszawie

Organizacja: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)
PAKISTAN - WYSTAWAMuzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii TOMASZA TUŁAKA - "PAKISTAN - u podnóża Karakorum". Wystawę będzie można obejrzeć od 10 maja do 7 czerwca w naszej gościnnej galerii w Traffic Clubie, przy ul. Brackiej 25 w Warszawie (2 piętro).

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu olbrzymie masywy Karakorum przemierzały tylko karawany, a droga od granicy chińskiej do Islamabadu mogła zająć miesiąc. Wysokie przełęcze i olbrzymie śnieżne masywy górskie tworzyły barierę trudną do przebycia. W ukrytych górskich dolinach rozwijały się małe królestwa, państwa, mieszkały ludy o zupełnie odrębnych kulturach i językach. Jako przykład możemy podać majestatyczną Dolinę Hunzy zamieszkałą przez lud Buruszów – tajemniczego pochodzenia i mówiący niesklasyfikowanym językiem, czy żyjący w Baltistanie nad Indusem lud Balti, który bardziej przypomina Tybetańczyków niż pozostałych mieszkańców Pakistanu.
Dziś droga jest znacznie łatwiejsza ze względu na zbudowaną w latach siedemdziesiątych Autostradę Karakorum łączącą Chiny i Pakistan. Podróż w te rejony świata jednak niesie ze sobą wciąż wiele trudności związanych między innymi z sytuacją polityczną Pakistanu, jak i samą jakością drogi poprzez góry.
Aby zacząć podróż niezwykłą autostradą, trzeba najpierw dotrzeć do podnóża Karakorum, gdzie leżą takie miasta jak Peszawar, Islamabad czy Lahore. Mają one bogatą historię, a zamieszkująca je ludność to prawdziwa mozaika etniczna i kulturowa. I miasta, i same góry zobaczymy na prezentowanych fotografiach.
"PAKISTAN – U PODNÓŻA KARAKORUM"

"PAKISTAN – U PODNÓŻA KARAKORUM" - pokaz slajdów Tomasza Tułaka, podróżnika, fotografa i organizatora wypraw, www.whereistomek.blogspot.com, www.baranek.aksarai.pl. Dzień Kultury Pakistanu, 13.04.2013, Galeria Azjatycka.
Fot. Dorota Chojnowska — with Tomek Tulak."SKARBY SYRII" - relacja z podróży Tomasza Tułaka

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie "SKARBY SYRII" - relację z podróży Tomasza Tułaka, podróżnika, fotografa i organizatora wypraw, który opowie o najpiękniejszych zakątkach Syrii, takich jak: Damaszek, Hama, Apamea, Palmyra i Malula.

TOMASZ TUŁAK - absolwent Wydziału Leśnego, student religioznawstwa, fotograf - amator. Od wielu lat po podrózuje po Azji i Amerykach. Pracuje jako pilot i organizator wypraw, tampingów ostatnie 5 lat. Zakochany w Azji i jej mieszkańcach. Szczególnie upodobał sobie Himalaje, po których uwielbia wędrować! Studia "innych światów" : religioznawstwo i fantastyka zainspirowały go do podróży i poznawania innych kultur!
zdjęcia z jego podróży można zobaczyć na stronie:

http://baranek.aksarai.pl/

oraz blogu:
http://whereistomek.blogspot.com/

Czwartek 7 lutego, godz. 18.00, Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa
Wstęp wolny.

Organizacja: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)